Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir ?

Diş beyazlatma, doğal dişlerin sağlıklı ve beyaz görünmesini sağlamak amacıyla uygulanan bir diş estetiği tedavisidir.

İzmir diş beyazlatma kliniklerinde gerçekleştirilen ve bleaching (diş ağartma) olarak da adlandırılan bu işlem, gülüş estetiği çözümleri arasından sıkça başvurulan çözümdür.

Bilgi ve Randevu

Izmir diş beyazlatma

Diş Beyazlatma İzmir

Beyaz dişler, gülüşteki estetiğinde en önemli unsurlarındandır. Beyazlamış dişler, kişinin kendine olan güvenine de artılar sağlar. Daha güzel gülmesine yardımcı olur.

Dişler dışsal veya içsel etkenler sebebiyle renklenmeye veya sararmalara maruz kalır. Bazı kişilerin de doğuştan gelen bir diş renklenmeleri vardır.

İzmir diş beyazlatma merkezleri tarafından dişlerin yüzeylerine uygulanan işlemler ile dişlerin renklenmesine neden olan maddeler dişlerin yapısından uzaklaştırır.

Beyazlatma tedavisinin dişlere herhangi bir zararı yoktur. En hızlı sonuç alınan diş estetiği tedavisidir. Gülüş estetiği uygulamaları arasında en uygun fiyatlı çözümdür.

diş beyazlatma tedavisi

Bleaching İzmir işlemi iki şekilde yapılabilir;

I. Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Office Bleaching)

Bu seçenek, klinikte ve de diş hekimi gözetiminde uygulanan beyazlatma yöntemidir. Bu tedavide kullanılan jelin ev tipinde kullanılana oranla çok daha yüksek ağartıcı özelliğine sahip olması, bir diş hekimi gözetiminde uygulanmasını gerektirmektedir.

Bu uygulamada tedavi, işlemin etki derecesinin hızlı olması sebebiyle 45 dakika gibi bir sürede tamamlanabilir. İstenilen beyazlık tonuna hızlı şekilde sahip olmak bu yöntemle olabilir.

Hiçbir diş beyazlatma işlemi/yöntemi, tedavi sonrası elde edilen rengin ömür boyu aynı şekilde kalmasını garanti edemez.

Renklenmeye neden olan unsurların tekrardan devamlılığı ve de özellikle çay-kahve ve şarap gibi boyar maddelerin yoğun kullanımı ile sigara tüketiminin miktarı, renklenmenin tekrarlama süresini hızlandıracaktır.

Klinik ortamında gerçekleştirilen bleaching işlemi ile ilgili videodan da bilgi alabilirsiniz.

YouTube video

II. Ev Tipi Diş Beyazlatma (Home Bleaching);

Diş hekimi hastanın ağız ölçüsünü alarak hastaya, dişlerinin üzerine takabilecek ince ve elastik kalıpları hazırlar. Hasta evinde, kendisine özel hazırlanan kalıbın ön bölgesindeki haznelere verilen jeli yerleştirerek, bu kalıbı dişlerinin üzerinde 4-6 saat kalmak suretiyle takar.

Bu seansları uyku sırasındayken tamamlamak, tükürüğün daha az salgılanması sebebiyle beyazlatma işleminin etkinliğinin daha verimli olması açısından önemlidir. Hastanın günlük yaşantısını aksatmaması adına uyku saatlerinde uygulama yapılması tavsiye edilir.

Bleaching işlemi tamamlandıktan sonra plaklar ağızdan çıkarılmalı, dişler fırçalanmalı ve beyazlatıcı jelin ağızdan uzaklaştırılması için ağız çalkalanmalıdır.

Tedavinin süresi, istenilen beyazlık derecesine ve dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlı olacağı için değişkenlik gösterebilir. Bu gibi durumları göz önüne aldığımızda ev tipi tedavi 1-4 hafta gibi bir süre olabilir.

Bu tedavi süresince çay, kahve, şarap gibi gıdaların tüketiminden ve de özellikle tütün mamullerinden olabildiğince uzak kalınmalıdır.

ev tipi diş beyazlatma

Diş Beyazlatmanın Zararı Var Mıdır ?

Hayır. Tecrübeli bir diş hekiminin ellerinde uygulanan bleaching işleminin dişlere zararı yoktur. Diş beyazlatma, hastanın dişlerinin dış yüzeyine yapılacak olan işlemi kapsayan bir tedavidir.

Beyazlatma tedavisinde yapılan uygulamayla, diş minesinde yer alan partiküllerin içerisindeki sıvı ağartılır. Diş eti veya diş dokusuna bir işlem yapılmaz. Sadece dişin dış yüzeyi işlem görür.

Ağartıcı solüsyon sadece dişlere uygulanır. Bu işlemde solüsyonun diş etlerine zarar vermemesi için diş etlerine koruyucu jel sürülür. Bu işlemlerin tecrübeli hekim tarafından yapılması önemlidir.

Diş beyazlatma işlemi sonrasında 1-2 gün içerisinde geçecek olan diş hassasiyeti yaşanabilir. Bu süre zarfında çok sıcak ve soğuk gıda tüketiminden kaçınılmalıdır.  Dişlerin çeşitli nedenler sebebiyle istenilen rengi kaybetmesi durumunda, bleaching işlemi tekrardan uygulanabilir. 

Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş Beyazlatma İşlemi Zararlı mı ?

Hayır. İşinde uzman diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen diş beyazlatma yöntemlerinin hiçbir zararı olmaz.

Evde Diş Beyazlatma Zararlı mı ?

Diş hekiminin uyguladığı tedavi dışında, kişilerin kendi başlarına dişlerini beyazlatmak için bilinçsizce kullandıkları her ürün diş ve diş etlerine zarar verebilir.

Kaplama Dişler Beyazlar mı ?

Diş beyazlatma işlemi ile kaplama dişler beyazlamaz.

Diş beyazlatma İşlemi Kalıcı mı ?

Hiçbir diş beyazlatma işlemi, aynı rengin kalıcılığını garanti edemez. Bu sebeple kalıcı demek yanlış olur.

Diş Taşı Temizliği Dişleri Beyazlatır mı ?

Diş taşı temizliği dişlerdeki taş ve tartar plakları temizlemeye yarar. Beyazlatma tedavisi yerine geçmez.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer ?

Klinikte uygulanan lazer destekli bleaching işlemi 45 dakikada istenen beyazlığı sağlayabilir.

Diş Beyazlatma Sırasında Ağrı/Acı Duyar mıyım ?

Hayır. Diş beyazlatma, dişin dış yüzeyine uygulanan işlemleri kapsar. Anestezi vererek dişlerin uyuşturulmasına da ihtiyaç kalmaz.

Hamilelikte Diş Beyazlatma Yaptırılır mı ?

Hamilelere yönelik beyazlatmanın güvenilirliğini ispatlayan bir bilimsel çalışma yapılmamasından dolayı, hamilelere diş beyazlatma tedavilerini ertelemeleri tavsiye edilir.

Diş Beyazlatma Yaş Sınırı Var mı ?

Diş beyazlatma işleminin 18 yaş ve altı kişilere uygulanmaması önerilmektedir.

Lazer Destekli Diş Beyazlatma Nedir ?

Diş beyazlatma için kullanılan ağartıcı solüsyonun etkinliğini arttırmak için lazer ışığı ile desteklenmesi işlemidir.

Karbonatla Evde Diş Beyazlatma Yapılır mı ?

Karbonatı dişlere uygulamak dişlerin kazınmasına ve aşınmasına sebep olur. Dişlerin daha fazla leke tutmaya başlaması da dişleri beyazlatma tedavisine bile cevap veremez duruma getirebilir.

Diş Beyazlatma Sonrası Yemek Yenir mi ?

İlk 2 gün dişlerdeki hassasiyet sebebiyle çok sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınılmalıdır. İlk haftalarda şarap, kahve, vişne, kiraz gibi boyar gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar ?

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından, her sene açıklanan diş tedavileri fiyatlarından diş ağartma işlemi için olan fiyat bilgisine, diş beyazlatma fiyatları ile ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İzmir Diş Beyazlatma Fiyatları

İzmir diş beyazlatma yöntemlerinin sıkça uygulandığı bir şehrimizdir. Diş beyazlatma İzmir ücretleri, hastaya uygulanacak olan tedaviye ve bu tedavinin seans sayısına göre değişir.

Diş hekiminiz ile iletişim kurarak İzmir Diş Beyazlatma hakkındaki en net ve en güncel fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz.

4.8/5 - (87 oylama)