Zirkonyum Diş Kaplama Nedir ?

Zirkonyum diş kaplama, doğal diş yapısına en yakın olan ve diş etleriyle mükemmel estetik uyum sağlayan zirkonyumun dişlere uygulanma tedavisidir.

zirkonyum diş kaplama

İzmir Zirkonyum Diş Kaplama

Diş Kaplama tedavilerinde en çok tercih edilen yöntem olmasının sebebi, doğal dişe en yakın estetik görüntüyü vermesinden ve sağlamlığı dolayısıyla da uzun ömürlü olmasındandır.

Diş kaplama türleri metal destekli veya metal desteksiz olarak ikiye ayrılır. Fakat günümüzde metal destekli kaplama tedavileri yerine daha estetik görünüme sahip zirkonyum diş kaplama tedavisi tercih edilmektedir.

Zirkonyum kaplamalar güçlü yapıları ve sağlamlığı nedeniyle hem arka dişlerde kullanılmakta hem de ön dişlere kattığı estetik görüntü nedeniyle en çok önerilen diş kaplama tedavisidir.

Zirkonyum dişler, çiğneme ve koparma gibi fonksiyonlarını sağlıklı ve doğal dişler kadar iyi yapabilirler. Çünkü dayanıklı ve sağlam yapıları vardır. Kolay kolay kırılmaz ve aşınmazlar. Lamine diş kullanımından daha konforludur.

Ağız ve diş sağlığı bakımına gerekli özen gösterildiği taktirde çok uzun yıllar boyunca sağlam bir şekilde kullanılabilmektedirler.


zirkonyum kaplama fiyatları

Zirkonyum dişler, Porselen dişlere nazaran diş eti ile daha estetik bir uyum içerisinde olduğu için hekimler tarafından daha çok tavsiye edilmektedir.

Kişinin estetik görünümünün en büyük tamamlayıcı unsurlarından biri olan diş estetiği, İzmir zirkonyum diş ile farklı bir boyuta taşınmıştır.

Sahip olduğu estetik görünüm ile zirkonyum, dişlerimizdeki kötü görüntünün restore edilmesini ve tüm olumsuz görünüş kaygılarının ortadan kalkmasını sağlar.

Zirkonyum diş kaplamasının hayata sağladığı kolaylık ve yaşam kalitesine katkısı yıllar geçtikçe ve deneyimledikçe anlaşıldı ki diş kaplama ürünleri içinde en tercih edileni ve önerileni olmuştur. Hastaların yüz ve dişlerinde yaşanan olumlu değişimin hayatlarına da olumlu katkısı çok büyüktür.


zirkonyum diş fiyatları izmir

Zirkonyum Kaplama Hangi Durumlarda Kullanılır?

  • İlaç ve bazı yapısal nedenlerle renklenme oluşmuş ve beyazlatma ile giderilemeyen dişler için tedavi düşünülebilir.
  • Dişleri bazı nedenlerden dolayı kırılmış ve kesilmiş olan bireylerde düşünülebilir.
  • Ayrık ve çapraşık dişler, ortodonti tedavisi yerine zirkonyum kaplama ile düzgün gösterilmek istendiğinde,
  • Ağzında kuron kaplama olan kişiler ve metal işlem görmüş köprü dişe sahip olanlarda ,
  • Renk değişimine uğramış dolguların restorasyonunda,
  • Dolgu ve Kanal Tedavileri ile kurtarılması mümkün olmayan dişlere sahip hastalara zirkonyum diş tedavisi yapılmaktadır.

İzmir Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sürer ?

Öncelikle, hafif da ağrı olabilme ihtimaline karşın dişlerin olduğu bölge çevresi lokal anestezi ile uyuşturulur.

Kaplama tedavisi uygulanacak dişler hafif kesim ile küçültülür.

Dişler kesilip ölçü alındıktan hemen sonra geçici diş hemen hazırlanır ve geçici olarak yapıştırılır.

Kesilmeyen dişler referans alınarak zirkonyum diş için renk seçimi yapılır.

Bir hafta içerisinde zirkonyum dişleriniz gelir ve gelen kaplama dişiniz çoğunlukla geçici olarak yapıştırılır. Kalıcı olarak yapıştırılmaması, müdahale edilmesi gereken bir husus oluşma ihtimaline karşıdır.

Zirkonyum dişlerinizin kullanımında rahatsızlık belirtisi yok ise en geç 1 hafta sonra dişler daimi olarak yapıştırılır.


zirkonyum gülüş tasarımı

Zirkonyum Dişler Renk Değiştirir mi ?

Zirkonyum, ışığı geçirgenlik özelliği ve doğal dişlerde ve diş etleriyle kusursuz bir uyum sağlar. Zirkonyum dişlerde renk değişimi olmaz. Kullanılan malzemelerin kalitesi ve tedavinin uygulanma şekli önemli rol oynar.

Yanlış planlanan bir zirkonyum tedavisi veya kullanılacak malzemelerin kalitesiz olması, ileride dişlerin sararması hatta diş etlerinde morarma gibi problemler doğurabilir. Doğru tedavi ile uzun yıllar kullanabileceğiniz sorunsuz zirkonyum dişlere sahip olabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

  • Zirkonyum, küçültülen dişinizin üzerine kaplandıktan sonra bir yeni bir diş yapılması hissiyatı olabilir. Bu normaldir ve kısa bir süre sonra geçecektir.
  • Zirkonyum diş kaplamanın uygulandığı noktaya bir süre fazla yük ve basınç bindirilmemelidir. Dişleri de fırçalarken o bölgeye dikkat edilmesi önem arz eder.
  • Zirkonyum diş yapıştırıldıktan sonra ve tedavi tamamlanınca ağızın çalkalanması tavsiye edilir. Ağızda kalan toz ve diğer artıkların giderilmesi tavsiye edilir.
  • Zirkonyum kaplama eğer ki ağızınızda sürekli olarak rahatsızlık hissi uyandırıyorsa diş hekiminiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Zirkonyum Dişlere Alışmak Ne Kadar Sürer ?

Genellikle kaplama tedavilerindeki alışma süresi, zirkonyum dişler için de geçerlidir. 5 gün ila 2 hafta gibi bir süre alındığı gözlemlenmiştir. Bu süre kişiden kişiye değişebilir. Kaplamanın uygulandığı bölge ve kullanılan malzeme bile bu süreyi etkiler. Bazı kişilerde 3 gün kadar kısa sürebilmektedir.

Zirkonyum ve Porselen Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Zirkonyum dişler, porselen dişlere nazaran daha sağlam bir yapıdadır. Bu sebeple dayanıklılık anlamında kaplama dişler arasında en göze çarpandır. Zirkon maddesinden elde edilen zirkonyum dişler estetik görünüm anlamında da daha ön plandadır. Bu yüzden kaplama tedavileri ve implant tedavilerinde en çok kullanılan alternatif diş kategorisine girer.

Zirkonyum Diş Düşer mi ?

Zirkonyum diş, kaliteli malzeme kullanımı ile birlikte doğru bir tedavi ile ağızda doğal diş kadar sağlam bir şekilde şekilde yerini alabilir. Mevcut diş üzerine kaplama olarak yapıştırılan zirkonyum dişler düşmeleri neredeyse imkansızdır. Tabi burada kullanım çok önemlidir. Haddinden fazla zirkonyum dişi zorlamak, doğal dişlerdeki gibi kırılmalara da maruz kalabilir.

Zirkonyum Dişler Sararır mı ?

Zirkonyum dişler, üretildikleri maddenin sahip olduğu artılar dolayısıyla zamanla sararmalara maruz kalmazlar. Ön diş estetiği uygulamalarından zirkonyum diş kaplamların daha çok uygulanması, zamanla sararmalara maruz kalmayacağı içindir. Bu sebeple gönül rahatlığı ile zirkonyum kaplama yaptırılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararlı mı ?

Zirkonyum diş tedavisinin hiçbir zararı yoktur. Aksine, metal alerjisi olanlar için rahatlıkla tavsiye edilebilir.

İçerisinde metal destekli madde içermediği halde sağlamlığı sebebiyle uzun yıllar rahatça kullanılabilir.

Diş eti sağlığı açısından da herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir.

Zirkonyum dişler, sıcak ve soğuk hassasiyetinin sebep olduğu diş sızlamasını kişiye hissettirmezler.

İzmir Zirkonyum Diş Fiyatları Ne Kadar?

İzmir zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgi almak için zirkonyum diş fiyatları için hazırlanan bilgilendirme sayfamızdan destek alabilirsiniz.

4.9/5 - (47 oylama)