Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum diş fiyatları belirlenirken Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından mevcut sene için açıklanan rehber tarifedeki rakamlar baz alınmaktadır. Açıklanan rakamlar, malzeme fiyatı hariç rakamlardır.

Çünkü hekimlerin veya kliniklerin kullanmış oldukları malzeme maliyetlerinin ve çalıştıkları laboratuvarların ücret tarifelerinin farklılığı, piyasada farklı zirkonyum kaplama fiyatları doğmasına sebep olmaktadır.

zirkonyum kaplama fiyatları

Güncel zirkonyum kaplama fiyatlarını öğrenmek için hekim ve klinik araştırması yaparak ücret bilgisi isteyebilirsiniz. En doğru zirkonyum diş fiyatları bilgisi, hekim veya hasta danışmanları tarafından verilebilir.

Zirkonyum diş fiyatları diğer kaplama tedavilerinin fiyatlarından biraz daha yukarıdadır. Çünkü tedavide kullanılan zirkonyum ham maddesinin maliyeti, diğer kaplama tedavilerinde kullanılan malzemelerin maliyetlerinin daha üzerindedir.

ÖNEMLİ: En kaliteli malzeme ile en iyi zirkonyum diş elde edilir diye bir kaide yoktur. Malzeme kalitesinin iyi olması yanında, diş teknisyeninin çıkaracağı işçilik de çok önemlidir.

Estetik diş hekimleri, zirkonyum diş uygulamasının en iyi şekilde olması için bu iki hususu birden önemsemelidirler.

Zirkonyum diş kaplama yaptıracak hastanın ağzında tedaviye engel olabilecek veya estetik uyumsuzluk yaratacak durumlar var ise onların da tedavi edilmesi gerekebilir. Bu da ödenecek olan zirkonyum diş fiyatları rakamında farklılıklar yaratabilir. Bunun tespiti için klinik muayene istemek doğru olur.

TDB 2023 Tedavi Fiyatları (Rehber Tarife) >> https://www.tdb.org.tr/sag_menu_goster.php?Id=615

zirkonyum diş fiyatları

Zirkonyum Dişler Hangi Amaçla Uygulanır ?

 • İleri derecede diş renklenmesinde,
 • Kalıtsal renklenmede (beyazlatmaya cevap vermeyen),
 • Ortodonti tedavilerin (ayrık ve çapraşık dişler) pahalı geldiği durumlarda,
 • Kırık dişlerin düzeltilmesi gereken durumlarda,
 • Rengi ve yapısı bozulmuş dolgularda,
 • Arka grup dişlerde kaplama veya köprü olarak,
 • Kök implant üstü protez seçiminde,
 • Gülüş estetiği uygulamalarında kaplama diş olarak kullanılır.

Zirkonyum Dişin Artıları Nelerdir ?

 • Soğuk-sıcak gıdalara karşı hassasiyetinin olmaması
 • Doku uyumu sebebiyle alerjik reaksiyon yaratmaması
 • Yarı saydam olduğu için doğal dişlerle uyumluluk yaratması
 • Diş eti ile kusursuz uyum sağlaması
 • Hijyenik olması (Mikroorganizma tutuculuğunun daha az olması)
 • Materyalin diğer kaplama materyallerinden daha sağlam yapıda olması
 • Korozyona ve oksitlenmeye karşı dirençli olması

Tek Diş Zirkonyum Kaplama

Mümkün. Bazen tek diş zarar gördüğünde diğer dişlerin de estetiğini bozmadan tek diş için zirkonyum kaplama yapılabilir. Çürükler, kanal tedavili dişler, renk değişimine uğramış ve beyazlamayan diş için tek diş zirkonyum kaplama uygulanabilmektedir.

Tek diş zirkonyum kaplamanın yapılıp yapılamayacağına diş hekimi karar verebilir. Bunun belirlenebilmesi için klinik muayene gereklidir.

Zirkonyum Diş Ömrü Ne Kadar ?

Zirkonyum dişlerin kullanım ömrü oldukça uzundur. Ayrıca kolay kolay kırılmazlar. Fakat doğal dişler gibi alınan şiddetli darbeler sonucu kırılma ihtimalleri de vardır. Kaplama dişler arasında en sağlam yapıya sahiptir.

Doğru ve düzenli diş hekimi kontrolleri yapılırsa zirkonyum dişler çok uzun yıllar sorunsuz kullanılabilmektedir. Kişinin alışkanlıkları, yaşam tarzı ve bakımları dolayısıyla kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

Zirkonyum dişler düzgün bakımlar sonucu çürümeye maruz kalmazlar. Fakat taç erimesi denilen durum, zirkonyuma yeterli bakım yapılmadığında ortaya çıkabilme ihtimali olan bir problemdir.

Zirkonyum diş kaplama yaptırırken dişin hazırlanacağı laboratuvarın da düzgün işçilikli ve kaliteli olması önemlidir. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde hazırlanan zirkonyum protezin ileride problemler oluşturması söz konusu olabilir.

Günlük diş fırçalama bakımlarının yapılması dışında diş ipi kullanmak da fırçanın ulaşamadığı noktalardaki gıda artıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Bu da zirkonyum dişin ömrünün daha uzun olmasına yardımcı olur. Ayrıca plak oluşumu da engellenmiş olur.

Zirkonyum Diş Modelleri Nelerdir ?

Zirkonyum diş modelleri, Las Vegas Diş Enstitüsü tarafından yayınlanan gülüş kataloğunda yer alan tasarımlardan ilham alınabilir. Kişilere oluşturulmuş olan modeller isimlendirilerek bir katalog oluşturulmuştur.

zirkonyum diş modelleri

Zirkonyum Diş Renkleri Nelerdir ?

Zirkonyum diş renkleri, hem diğer dişlerle uyumu hem de diş etleriyle olacak olan uyumu test edilerek belirlenir. Diş hekiminin önerisine ilaveten kişi de fikrini söyleyerek yapılacak zirkonyum dişin rengi belirlenmiş olur.

Aşağıda resimde görülen modellerdeki kodlardan A1 daha sarımsı, B1 daha açık (beyaza yakın) bir renktir.

zirkonyum diş renkleri

Zirkonyum Diş Nasıl Beyazlar ?

Zirkonyum dişler doğru bakımlar ile sararma yaşamazlar. Fakat bazı durumlarda renk değişimine uğradıkları olabilmektedir. Bu sebeple diş beyazlatma işlemlerine başvurulabilir fakat doğal dişler kadar renk tonu açılması olmaz. Diş beyazlatmanın doğal dişlere yapmış olduğu etki oranı, zirkonyum dişlerde daha azdır.

5/5 - (30 votes)