Şeffaf Plak Tedavisi Nedir ? (Telsiz Tedavi)

Şeffaf plak tedavisi, dişleri yeni konumlarına yönlendirmek amacıyla belirli bir süre takılan plastik hizalayıcılarla dişlerdeki çapraşıklığı ve aralıklı dişleri düzeltmek için uygulanan yöntemdir.

şeffaf plak invisalign

Hekiminiz, şeffaf plak tedavisi uygunluğunuza onay verdikten sonra dişlerinizden alınan ölçüler, üç boyutlu tarama yöntemiyle veya tarama cihazıyla dijital ortama aktarılır.

Dişlerin olması gereken yeni konumları belirlenerek, dijital ortama aktarılan mevcut diş ölçülerinin konumları kıyaslanarak ona göre tedavi planı belirlenir.

Belirlenen tedavi planı ve süresine göre şeffaf plaklar üretilir. Her bir şeffaf plakla dişlerde 0,25 ve 0,50 mm arası hareketler elde edilir.

Her bir plak ortalama 15 gün süreyle takılır. Dişlerde olması gereken hareketini tamamlayan mevcut plak çıkarılır ve sırası gelen diğer plak takılır.

Şeffaf Plak Tedavisi için Yaş Sınırı Nedir ?

12 yaşından itibaren tüm hastalar şeffaf plak tedavisi için değerlendirilebilir.

Üst yaş sınırı yoktur. Sadece hastaların diş destek dokularının ve kemik seviyelerinin iyi durumda olması gerekir.

Cinsiyet gözetmeksizin ihtiyaç duyan kişilerin, hekimlerinin de uygunluk onayı vermesi durumunda rahatlıkla tercih edebilecekleri konforlu bir tedavidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Avantajları Nelerdir ?

  • Diş tellerinde olan metal ve tel gibi materyalleri içermediğinden ağız içinde herhangi bir yaralanma ihtimali oluşmaz.
  • Konuşmanıza ve Diksiyonunuza herhangi bir engel söz konusu değildir.
  • Sadece ilk plakta bir baskı hissedilir. Sonrasında ağız ve dişler plağa uyum sağlar.
  • Gülüş estetiğinizde olumsuz bir durum olmaz. Çünkü nerdeyse tamamen görünmezlerdir. Sizden başkası fark edemez.
  • Konforunuzda bir eksiklik yaratmaz. Birkaç gün sonra ağıza tamamen uyum sağlar.
  • Diş Teli tedavisine nazaran, sürekli olarak Diş Hekimi kontrolüne gitmek durumunda kalmazsınız.
şeffaf plak tedavisi

Şeffaf Diş Plakları Nasıl İşlev Görürler ?

Şeffaf Plaklar, ideal konumlarına gelmeleri için dişlere basınç uygularlar.

Her plak 15 gün süreyle kullanılır. Mevcut plağın istenilen yönlendirmesi tamamlanınca çıkarılıp sıradaki diğer plağa geçilir.

Bu şekilde plaklar dişlerde dört dörtlük kalibrasyon sağlarlar. Böylece tedavinizin sonunda tüm dişleriniz belirlenen yeni konumlarına oturmuş olur.

Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Süre, tedavinin zorluk derecesine bağlıdır ve genellikle diş teli tedavisi ile karşılaştırılabilir. Ortalama olarak tedavi 9-18 ay sürer. Net bilgi, ağızdan ölçü alınmasından sonra anlaşılabilir.

Şeffaf Plaklar Günde Kaç Saat Takılmalıdır ?

Plakları günde ortalama 19-20 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken ve sıcak içecekler tüketirken çıkarılması önerilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavimde Kontroller Nasıl Olacak ?

Kontrolleriniz, genelde ayda bir kez olacaktır. Fakat seyahat, hastalık, şehir değişikliği gibi özel durumlarda hastaya özel planlamalar yapılabilir.

Şeffaf Plaklarla Yeme-İçme Düzeni Nasıldır ?

Yemek yerken plaklarınızı çıkartabilirsiniz. Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyleri içerken çıkartmanız önerilir. Şeffaf plaklar sıcakta deforme olabilirler.

Şeffaf Plakların Temizliği Nasıl Olmalıdır ?

Günde bir ya da iki sefer, sabah ya da akşam plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.
Yeterli temizleyemediğiniz durumlarda ise, protez temizleme tabletini ılık suya atıp plaklarınızı 10-15 dakika bekletebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi Ağrılı Bir Tedavi Midir ?

Dişlerin yerlerine yavaş yavaş oturması için plaklar dişlere biraz baskı uygularlar. Bu hissedilen baskı, plağı taktıktan birkaç gün sonra geçecek ve dişleriniz plaklara tamamen uyum sağlayacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır ?

Şeffaf plak fiyatları vakaya göre değişiklik gösterebilir. Basit ve orta şiddette vakalar için ücretlendirme, geleneksel ortodonti diş teli tedavi düzeyinde olabilir.
Ama daha şiddetli vakalarda, hastaya daha fazla sayıda plak üretileceği için şeffaf plak tedavisi fiyatı da artış gösterebilir.

Şeffaf Plaklarla Sigara Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Sigarayı çok kullanan birinin, hiç kullanmayan birine oranla şeffaf plaklarında sararma olacaktır. Fakat şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilerek yenisine geçildiği için sararma çok da önemli olmayacaktır.

Şeffaf Plakların İçinde Zararlı Maddeler Var mıdır ?

Şeffaf plaklar, Amerika ve Avrupa’da yasaklanan maddeleri içermez.
Şeffaf plak tedavisine, hamilelik ve süt verme dâhil yaşamınızın her döneminde güvenle başlayabilirsiniz.

Şeffaf Plaklarımı Başka Kimseler Fark Edebilir Mi ?

Şeffaf plaklar neredeyse görünmez hizalayıcılardır. Bu sebeple dış görünümünüzde estetik açıdan olumsuz bir durum oluşturmazlar.

Birçok hasta, yakınlarının şeffaf plak kullandıklarını fark etmediklerini ve bu durumdan memnun olduklarından bahsetmektedirler.


YouTube video

5/5 - (19 oylama)