Şeffaf Plak Tedavisi Nedir ?

Şeffaf plaklar, dişleri yeni konumlarına yönlendirmek amacıyla belirli bir süre takılan plastik hizalayıcılardır.

Şeffaf plak tedavisi ise, bu plaklarla çapraşık ve aralıklı dişleri düzeltmek için uygulanan tedavi yöntemidir.

Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadar ?

Şeffaf plak fiyatları vakaya göre değişiklik gösterebilir. Basit ve orta şiddette vakalar için ücretlendirme, geleneksel ortodonti diş teli tedavi düzeyinde olabilir. Ama daha şiddetli vakalarda, hastaya daha fazla sayıda plak üretileceği için şeffaf plak tedavisi fiyatı da artış gösterebilir.

Diş hekimleri ve hasta danışmanları ile iletişime geçerek şeffaf plak fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

şeffaf diş plağı

Telsiz diş tedavisi olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi sayesinde birçok kişi problemlerinden kurtulabilmektedir. Özellikle çocuk yaştaki hastalara daha çok uygulanan bir tedavi olmuştur.

Ergenlik veya büluğ çağında olan kişiler estetik görünümlerine daha fazla önem göstermek istediklerinden dolayı diş tellerine nazaran şeffaf plakları tercih etmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hekiminiz, şeffaf plak tedavisi için uygunluğunuza onay verdikten sonra dişlerinizden ölçü alır. Tarama cihazıyla veya ağız kalıbı ile alınan ölçü dijital ortama aktarılır. Dişlerin olması gereken yeni konumları, dijital ortama aktarılan mevcut diş ölçülerinin konumları ile kıyaslanır. Buna göre üretilecek olan plakların modeli belirlenmiş olur.

Belirlenen tedavi planı ve süresine göre şeffaf plaklar üretilir. Üretilen plaklar gelince hastaya teslim edilir. Her bir plak ortalama 15 gün süreyle takılır. Dişlerde olması gereken hareketini tamamlayan mevcut plak çıkarılır ve sırası gelen diğer plak takılır. Tedavi için üretilen plak sayısı ile 15 gün çarpılınca tedavinin süresi net olarak belirlenmiş olur.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Süre, tedavinin zorluk derecesine bağlıdır ve genellikle diş teli tedavisi ile karşılaştırılabilir. Ortalama olarak tedavi 9-18 ay sürer. Net bilgi, ağızdan ölçü alınmasından sonra anlaşılabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi için Yaş Sınırı Nedir ?

12 yaşından itibaren tüm hastalar şeffaf plak tedavisi için değerlendirilebilir. Üst yaş sınırı yoktur. Sadece hastaların diş destek dokularının ve kemik seviyelerinin iyi durumda olması gerekir. Cinsiyet gözetmeksizin ihtiyaç duyan kişilerin, hekimlerinin de uygunluk onayı vermesi durumunda rahatlıkla tercih edebilecekleri konforlu bir tedavidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Öncesi Neler Yapılmalı ?

Şeffaf plak tedavi öncesi ağız hijyenin sağlanması adına bazı prosedürlerin yapılması, daha sağlıklı bir tedavi süreci sağlar. Dişlerdeki diş taşları temizliği ve çürüklerin temizlenmesi, tedavi boyunca çıkabilme ihtimali olan sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanamaz ?

Kesici dişler ve ilk daimi azı dişleri henüz tamamlanmamış kişilere şeffaf plak tedavisi uygulanamaz. Bu dişlerin tamamlanmasını beklemek adına tedavi sonraya ertelenmelidir.

Dişlerinde İleri derece dizilim bozukluğu ve çapraşıklık olan kişilere de şeffaf plak yerine geleneksel diş teli tedavisi uygulanmalıdır. Şeffaf plaklar, şiddetli derece ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan hastalara uygulanmamalıdır.

Bir de ağız ve diş yapısı küçük olan kişiler şeffaf plak tedavisine uygun olmayabiliyor. Bu, şeffaf plak tedavisinde kullanılan materyaller ile alakalı bir durumdan kaynaklıdır.

Şeffaf Plak Tedavisinde Dişlerin Oynaması Normal Mi ?

Şeffaf plak tedavisinde kullanılan plaklar dişlere baskı uygulayarak (iterek) dişlerin düzelmesini sağlar. Bu sırada olan itmeler sebebiyle dişleri saran kemiğin erimesi olmaktadır. Bu şekilde dişler hareket etmeye başlar. Şeffaf plaklardan kaynaklı sallanma hissi olduğunda bu durumun normal olduğu bilinmelidir.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir ?

  • Diş tellerinde olan metal ve tel gibi materyalleri içermediğinden ağız içinde herhangi bir yaralanma ihtimali oluşmaz.
  • Konuşmanıza ve Diksiyonunuza herhangi bir engel söz konusu değildir.
  • Sadece ilk plakta bir baskı hissedilir. Sonrasında ağız ve dişler plağa uyum sağlar.
  • Gülüş estetiğinizde olumsuz bir durum olmaz. Çünkü nerdeyse tamamen görünmezlerdir. Sizden başkası fark edemez.
  • Konforunuzda bir eksiklik yaratmaz. Birkaç gün sonra ağıza tamamen uyum sağlar.
  • Diş Teli tedavisine nazaran, sürekli olarak Diş Hekimi kontrolüne gitmek durumunda kalmazsınız.
şeffaf plak tedavisi

Plaklar Nasıl İşlev Görürler ?

Şeffaf Plaklar, ideal konumlarına gelmeleri için dişlere basınç uygularlar. Her plak 15 gün süreyle kullanılır. Mevcut plağın istenilen yönlendirmesi tamamlanınca çıkarılıp sıradaki diğer plağa geçilir. Bu şekilde plaklar dişlerde dört dörtlük kalibrasyon sağlarlar. Böylece tedavinizin sonunda tüm dişleriniz belirlenen yeni konumlarına oturmuş olur.

Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf Plaklar Günde Kaç Saat Takılmalıdır ?

Plakları günde ortalama 19-20 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken ve sıcak içecekler tüketirken çıkarılması önerilmektedir.

Tedavimde Kontroller Nasıl Olacak ?

Kontrolleriniz, genelde ayda bir kez olacaktır. Fakat seyahat, hastalık, şehir değişikliği gibi özel durumlarda hastaya özel planlamalar yapılabilir.

Şeffaf Plaklarla Yemek Yenir Mi ?

Yemek yerken plaklarınızı çıkartabilirsiniz. Normal ısıda veya serin içecekler içebilirsiniz. Çay ve kahve gibi sıcak gıdaları tüketirken çıkartmanız önemlidir. Şeffaf plaklar sıcakta deforme olabilirler.

Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir ?

Günde bir ya da iki sefer, sabah ya da akşam plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Yeterli temizleyemediğiniz durumlarda ise, protez temizleme tabletini ılık suya atıp plaklarınızı 10-15 dakika bekletebilirsiniz.

Şeffaf Plaklar Ağrı Yapar mı ?

Dişlerin yerlerine yavaş yavaş oturması için plaklar dişlere biraz baskı uygularlar. Bu hissedilen baskı, plağı taktıktan birkaç gün sonra geçecek ve dişleriniz plaklara tamamen uyum sağlayacaktır.

Şeffaf Plaklarla Sigara İçilir Mi ?

Sigarayı çok kullanan birinin, hiç kullanmayan birine oranla şeffaf plaklarında sararma olacaktır. Fakat şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilerek yenisine geçildiği için sararma çok da önemli olmayacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisi Zararı Var Mı ?

Şeffaf plaklar, Amerika ve Avrupa’da yasaklanan maddeleri içermez. Şeffaf plak tedavisine, hamilelik ve süt verme dâhil yaşamınızın her döneminde güvenle başlayabilirsiniz.

Şeffaf Plaklar Konuşmayı Etkiler Mi ?

Plak ilk takıldıktan sonra birkaç gün içinde ağızla uyum sağlaması durumunda konuşmanızda ve diksiyonunuzda olumsuz bir durum gözlenmez.

Şeffaf Plak Pekiştirme Tedavisi Nedir ?

Plak tedavisi sonrasında düzelen dişlerin tekrardan eski konumuna dönmemesi için pekiştirme tedavisi uygulanır. Dişlerin iç kısmına ince ve görünmeyen bir tel takılarak dişlerin mevcut konumunu koruması sağlanır.

Şeffaf Plakları Başkaları Fark Eder mi ?

Şeffaf plaklar neredeyse görünmez hizalayıcılardır. Bu sebeple dış görünümünüzde estetik açıdan olumsuz bir durum oluşturmazlar. Birçok hasta, yakınlarının şeffaf plak kullandıklarını fark etmediklerini ve bu durumdan memnun olduklarından bahsetmektedirler.4.9/5 - (44 votes)