Kanal Tedavisi Nedir ?

Kanal tedavisi, ileri derece çürümüş veya enfekte olmuş dişleri çekilmekten kurtarmak amacıyla uygulanan bir iyileştirme tedavisidir.

İzmir kanal tedavisi doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulanırsa, başarısız olma ihtimali yok denecek kadar az olur.

İzmir kanal tedavisi

İzmir’de Kanal Tedavisi


Kanal Tedavisi Neden Uygulanır ?

Eskiden enfekte olmuş veya pulpa dediğimiz dokusu zarar görmüş dişler çekilmek durumunda kalırdı. Günümüzde, kanal tedavisinin getirdiği teknoloji ile dişler büyük miktarda zarar görse dahi dişi kaybetmeden problemler çözülebilmektedir.

İzmir kanal tedavisi ile diş tabakasının en alt kısmında bulunan ve dişi besleyen pulpa isimli doku dişten uzaklaştırılır. Meydana gelen boşluk dolgu ile doldurulur. İzmir Endodonti Uzmanı kontrolünde kanal tedavisi işlemi daha sağlıklı olur.

Pulpa Ne Demektir?

Pulpa yumuşak dokudan oluşan ve içinde ince damarlar sinirler ve dokular bulunan bir yapıdır. Pulpa, diş kökünün içinde ilerleyerek dentin tabakasının merkezine doğru uzanır. Pulpa dediğimiz yapıyı koruyan tabakalar dentin ver minedir.

Dişin kron diye adlandırdığımız kısmında bir pulpa odası yer alır. Pulpa dokusu, bu odadan kök içindeki kanallarda kadar uzanır ve diş kökü çevresindeki kemikle son bulur.

Dişlerin her birinde bir tane pulpa odası vardır. Fakat birden fazla kök ve kök kanalı olabilmektedir.

Pulpa Zarar Görmüşse Nasıl Bir İşlem Gerekir ?

Pulpa dokusu zarar görmüş veya enfekte olmuş ise canlılığını kaybederek işlevini yitirir. Pulpanın işlevini yitirmesinin en yaygın nedenleri ise derin çürükler ve travmalardan kaynaklı yaralanmalardır.

Bu sebeplerden dolayı dişlere, bakteri ve bakteriye benzer dişe zarar veren maddeler yerleşebilir.

endodonti izmir

Pulpanın Uzaklaştırılmasının Gerekçesi Nedir ?

Eğer işlevini yitirmiş pulpa diş dokusundan uzaklaştırılmazsa, dokularda enfeksiyona ve apse gibi can sıkıcı durumlar oluşabilir. Dişlerin sararması da gerçekleşebilir. Bu gibi durumlar sonucunda diş etleri şişer ve ağrılara sebep olur.

Ağrı hissedilmemiş bile olsa, yerleşmiş olan bakteriler zamanla dişi tutmaya yarayan kemikleri deforme edebilir. İzmir kanal tedavisi uzmanı eşliğinde tedavi edilmezse diş çekilmek zorunda kalınabilir. ,

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Uygulanabilir ?

  • Çatlak ve kırık dişlerin enfeksiyon riski durumlarında,
  • Pulpa dokusuna kadar inen derin ve ciddi çürükler dolayısıyla,
  • Dişe alınmış olan ciddi darbeler sebebiyle,
  • Ağrı kesici ile geçmeyen ciddi diş ağrıları nedeniyle,
  • Dişin sıcağa maruz kalınca sızlaması ve bunun devam etmesi durumunda,
  • Dişin enfekte olarak pulpayı etkilemesi durumunda kanal tedavisi uygulanır.

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir ?

  • Kanal tedavisi görmüş dişte tekrardan bakteri oluşmaya başladıysa kanal tedavisi düzgün yapılmamış olabilir.
  • Kanal tedavili dişteki bir çatlak ya da kırık dolayısıyla bakteri girişi olmuş olabilir.
  • Kanal tedavisi sonrasında dişe kron yerleştirilecekse ve bu kron çok sonra yapılırsa dişin içinde tekrardan dışarıdan bakteri girişi olabilir.
  • İlk kanal tedavisi sırasında kanalın yeteri kadar temizlenmemesi sonucu dişte tekrardan enfeksiyon olabilmektedir.

Başarısız Kanal Tedavisi Sonrası Neler Yapılaibilir ?

Kanal tedavisi tekrarı: Başarısız bir kanal tedavisinden sonra en çok kullanılan yöntem, tekrar yöntemidir. Doku çıkarılır, içerisi tekrardan dikkatlice temizlenir ve boşluk tekrar doldurulur.

Diş çekimi: Çekim işlemi, dişin kurtarılamayacak kadar kötü olması durumunda gerçekleşir.

Apisektomi: Kanal tedavisi yenileme işlemi başarısız olursa apisektomi yöntemi uygulanır. Enfekte dişin kökü hizasındaki diş dokusundan bir kısım alınır ve tekrardan diş kapatılma işlemi uygulanır.

Dişimi Çektirip Kurtulmak Daha Kolay Değil mi ?

Günümüz teknolojisi ile doğal dişler kadar iyi fonksiyonu sağlayan kaplama dişler de yapılabiliyor. Fakat her şeyin doğalının makbul olduğu gibi dişin de doğalı her zaman makbuldur.

Dişin çekilmiş boş bölgesine yapılan implant ya da bir kaplama tedavisi her zaman bir kanal tedavisi maliyetinden daha çok olacaktır.

Bu yüzden doğal dişi çektirmek yerine, iyileştirici tedaviyi, hem doğal dişin kalması hem de ekonomik açıdan etkilenmemek adına tercih etmeliyiz.

Kanal Tedavili Diş Ömrü Ne Kadardır ?

Kanal tedavili dişler, ağızda bulunan doğal dişler gibi uzun yıllar kalıcılığını koruyabilir. Tedaviyi görmüş olmasına rağmen yine doğal dişimiz statüsünde kaldığı için doğal diş gibi çürümelere de maruz kalabilirler.

Düzenli olarak diş hekimi kontrolü ve ağız bakımı, tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi kanal tedavili diş sağlığınızı korumada da yardımcı olacaktır.

İzmir kanal tedavisi artık özel dijital sensörler ve titanyum aletler yardımıyla yapılmaktadır. Böylece tedavi süreçleri ağrısız ve kısa sürede bitmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde eskiden başarı oranı düşük olan kanal tedavisi, günümüzde %95 gibi başarı oranlarını yakalamaktadır.

İzmir Kanal Tedavisi Fiyatları

İzmir’de kanal tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için tedaviyi gerçekleştirecek hekim ile iletişime geçerek sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İşlem görecek diş ya da dişlerin kök sayısı da tedavi fiyatlarında değişikliğe sebep olabilir.

İlginizi çekebilir — > https://www.dishekimicansan.com/kanal-tedavisi-nedir/

5/5 - (21 oylama)