implant sonrası ağrı

İmplant Sonrası Ağrı Olur Mu ?

İmplant sonrası ağrı, implant tedavisinin en merak edilen taraflarından biridir. Ağrı hissedilmeyebilir ya da belirli dozda hissedilebilir. Bu kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden hekiminizin önereceği tedavi yöntemleri önem taşır.

İmplant sonrası geçmeyen ağrı yaşanır ise diş hekimine başvurulmalıdır. Olağan ağrılar 3 gün içinde azalarak bitebilir veya azalarak 10 gün kadar da devam edebilir. Ama şiddetli olarak devam eden implant sonrası ağrı için hekime danışmak gereklidir.

İmplant Sonrası Ağrı Neden Olur ?

Diş implantı sırasında bölge lokal antestezi ile uyuşturulduğu için hiçbir ağrı hissedilmez. Fakat uyuşturulan bölgede anestezi etkisi geçince basit ağrılar hissedilebilir. Bu tür yaşanabilecek hassasiyet veya ağrılar, hekiminizin size reçete ettiği basit ağrı kesiciler ile hissedilmeden geçiştirilebilir.

Çene kemiğine vidalanmak suretiyle yerleştirilen kök implantlar dolayısıyla ağrı ve hassasiyetler yaşanması çok doğaldır. Ağrılar azalarak birkaç gün sonra kadar son bulur.

İmplant Sonrası Şişlik Kaç Gün Sürer ?

İmplant malzemesi titanyumdan imal edilen bir yapıdır. Çene kemiğine vidalanmak suretiyle yerleştirilir ve civarı dikiş atılarak kapatılır. Bu yüzden implant sonrası şişlik yaşanması da doğaldır. Bu şişlik 1 hafta içerisinde azalarak zamanla biter. Şişlik azalmaz veya artar ise hekime başvurulmalıdır. Duruma göre antibiyotik tedavisine başlanabilir ya da hekim implant yerleştirilen bölgeyi görmek isteyebilir.

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

İmplantın çene kemiğine vidalanmak suretiyle yerleştirilmesi ve diş etine dikiş işlemi sonrası oluşacak şişlik ve yanakta hafif morarma gibi oluşabilecek durumlar için implant sonrası buz kompresi tedavisi önerilmektedir.

Çıplak buz kompresinde buzlar direkt olarak yanağa ya da çeneye uygulanmamalıdır. Mutlaka bir torbaya konulmalı ve o şekilde yanağa veya çeneye uygulanmalıdır.

3-5 dakika kompres sonrası bir 10 dakika mutlaka ara verilmelidir. Uzun süreli buz kompresi yapmaktan kaçınılmalıdır.

İmplant Sonrası Kanama Neden Olur ?

İmplant tedavisi sonrasında kanama çok sık karşılaşılan bir durumdur. Sızıntı şeklinde devam eden implant sonrası kanama birkaç gün devam edebilir. Dikiş atılan bölgeden zaman zaman sızıntılar olabilmektedir. En basit ve en kolay yöntem, gazlı bez ile yumuşak tampon uygulamaktır.

Steril bir gazlı bez yardımıyla yoğun sızıntı yaşanan bölgeye dokundurmak suretiyle tampon yapılabilir. Şişliği önlemek için uygulanan soğuk kompres de implant sonrası kanamayı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Birkaç gün sonunda kanama devam ederse ve tampon da işe yaramadıysa diş hekiminiz ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Hekim kontrol altına almak adına sizi görmek isteyebilir.

Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı da implant sonrası kanamaya sebep olduğu gibi mevcut kanamanın devamlılığına da neden olabilir.

Gece uykuya yatarken yüksek yastık kullanımı da gece uyurken implant sonrası kanamasının azalmasına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca başınızı öne eğecek şekilde yapılacak hareketlerden de kaçınılması gereklidir.

Kanamanın olmaması ya da artmaması için ilk 2 gün sıcak su ile banyo yapılmaması tavsiye edilir. Sıcak, kanamayı arttırmaya neden olabilmektedir.

5/5 - (2 oylama)