diş ağrısı nasıl geçer

Diş Ağrısı Neden Olur ?

Diş ağrısı, dişin içinde veya civarında gelişen ağrı için tanımlanır. Küçük çaplı diş ağrıları profesyonel tedavi gerektirmeyen, geçici bir diş eti sorunundan da kaynaklanabilir.

Ancak daha ciddi ve uyutmayan diş ağrısı, kendi başına iyileşemez ve bir diş hekimi tarafından tedavi altına alınmalıdır.

Diş ağrılarının en sık sebepleri arasında, ağız bakımının yeterli ya da hiç yapılmamasından kaynaklı oluşan çürükler gelmektedir. Diş çürükleri, süreklilik gösteren veya kesintisiz ağrılar yaşatmayabilir. Sıcak ve soğuk gıdalar sebebiyle yaşanan diş hassasiyetine bağlı sızlamalara neden olabilir.

Oluşan hassasiyet ve ağrılar, diş dolgusunda kırık ya da çatlak, herhangi bir dişte kırılma, diş etlerinde çekilme gibi problemlerin olasılığını da gösterebilir. Doğru yapılmayan kanal tedavisi operasyonu da bu duruma neden olabilir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Diş ağrısını geçirmek için uygulanması gereken yöntemler kişiden kişiye farklılık gösterir. Ağrının sebebi dişteki hassasiyeti ise, hassasiyet giderici diş macunları ile dişleri fırçalamak sorunu ortadan kaldırabilir. İçeriğinde florür ve potasyum olan diş macunlarını kullanmak, fırçalamanın olumlu etkisini daha da arttırmaya yardımcı olur.

Dişin içinden değil etrafından kaynaklanan ağrılar bazı vakalarda kendiliğinden düzelebilir. Diş etindeki geçici tahrişten ve kızarıklıktan kaynaklanan ağrılar birkaç gün içinde kendiliğinden de çözülebilir.

Ağrı kesici kullanmak da kendiliğinden düzelecek olan problemi ağrısız atlatmak için faydalı olabilir. Bir hekim bilgisi dahilinde ilaç kullanmak önemlidir.

Geceleri Uyutmayan Diş Ağrısı

Geceleri meydana gelen uyutmayan diş ağrısı için de uygulanabilecek olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Böylece sağlıklı bir gece uykusu da sağlanabilir. Uyku uyurken başı yüksekte tutmak, diş ağrısına iyi gelebilmektedir.

Ayrıca uykuya yatmadan önce asitli ve soğuk gıdaları tüketmekten mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Ağrılı dişin olduğu bölgeye de yatmadan önce soğuk kompres yapmak iyi gelebilir. Etkili ve bünyenize dokunmayacak bildiğiniz bir ağrı kesici kullanmak da gece rahat uyku çekmeye yardımcı olabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Diş ağrılarına iyi gelen ağrı kesici çözümler bulunmaktadır. Evde denenecek olan bu doğal yöntemler ağrının sebebine göre tedavi edici değil, ağrıyı giderici çözümler olabilmektedir. Sürekliliği olan diş ağrısı için mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş Ağrısı için Doğal Yöntemler

Karanfil yağı: Karanfil yağı, ağrılı bölgeyi uyuşturmaya yardımcıdır. Böylelikle hissiyat azalır. Ayrıca karanfil yağının iltihapı azaltıcı etkisi vardır. Birazcık pamuğa az miktarda karanfil yağını sürün ve ağrılı bölgeye dokundurun. Bir bardak suya bir damla karanfil yağı ile ağzı çalkalamak da önerilmektedir.

Vanilya özü: Vanilya özündeki maddeler ağrıyı hafifletir ağrılı bölgenin iyileşmesine destek olur. Günde 3-4 sefer bir pamuk yardımıyla bölgeye uygulanabilir. Bu şekilde ağrılı bölgenin iyileşmesine de yardımcı olunur.

Nane çayı: Öncelikle nane çayının yaprakları kaynatılır ve sonrasında soğumaya bırakılır. Soğumuş olan nane çayı esansını ağrılı bölgeye uygulamak, nane çayının dindirici özelliği dolayısıyla iyi gelebilir.

Sarımsak: Bir diş sarımsağı ezerek ağrılı bölgeye uygulayabilirsiniz. Sarımsağın bakterileri öldürme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca ağrının hafiflemesine de yardımcı olur.

Ev yapımı kekik yağı: Diş ağrısının etkilerini dindirmek için bir bardak suya birkaç damla kekik yağı ekleyerek elde edilen karışım gargara yapılır. Kekik uçucu yağını ise birkaç damla su ile seyrelterek keskinliği azaltılır. Ardından bir pamuk yardımıyla ağrının sebep olduğu bölgeye uygulanır.

Diş Ağrısı Baş Ağrısı Yapar Mı ?

Evet. Özellikle şiddetli diş ağrısı, beraberinde baş ağrılarını da tetikleyebilir. Özellikle migren hastalığında bu durum sıkça görülür. Dişte ağrıya sebep olan durumun yoğunluğu sebebiyle ağrı yukarıya doğru etki edebilir.


20'lik diş ağrısı

20’lik Diş Ağrısı Neden Olur ?

20’lik diş ağrısı, diş eti iltihaplanması ya da dişteki çürükten kaynaklanmaktadır. 20’lik dişlerden kaynaklı ağrılar iki şekilde ele alınabilir. 20’lik dişin sebep olduğu yansıma ağrılar ve dişin problemli bölgesindeki oluşan ağrılar.

İlerleyen şiddetli ağrılardan önce, tatlı ve şekerli yiyecekler tüketilirken oluşabilen diş hassasiyeti olarak kendini gösterir. Soğuk içecekler tüketildiğinde de anlık bir sızı şeklinde kendinin hissettirebilir.

Eğer ki bu başlangıç aşamalarında müdahale edilmezse sonrasında şiddetlenerek dayanılmaz ağrılar yaratabilmektedir. Baş, boyun bölgelerinde hissedilen ağrıların kaynağı da problemli 20’lik dişler olabilmektedir. Bu ağrılar yansıyan ağrı şeklinde tanımlanabilir.

Farklı bir teşhis konulamıyorsa, baş ve boyun bölgesinde hissedilen ağrılarda öncelikli seçenek, 20’lik dişin çekilmesi olmaktadır.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

20’lik diş ağrısı kesin çözümü için hekime danışılmalı ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gereklidir. Diş hekiminiz tarafından yapılan kontroller neticesinde antibiyotik kullanımı ile tedavi süreci başlatılır. Ağrıların olmaması için de ağrı kesiciler ile tedavi desteklenir. Süreç, kontrollü bir şekilde devam eder ve sonlandırılır.

İlaç tedavisi bittikten sonra ve iltihaplı durumun ortadan kalktıysa, vakit kaybetmeden dişin çekilmesi için diş hekimine gidilmelidir. Gömülü 20’lik diş için ise basit ve kısa operasyonlar başarıyla uygulanmaktadır.

20’lik Dişler Neden Çekilir ?

20’lik dişlerin çekilme sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • 20’lik dişlerde çürük oluşması halinde,
 • Diş eti iltihaplanması durumunda,
 • Yanında bulunan komşu dişinin çürümesi halinde,
 • 20’lik dişin yanağa zarar vermesi durumunda,
 • Öndeki dişlerde çapraşıklığa neden olması durumunda,
 • Kist ve tümör varlığından kaynaklıysa,
 • Basınç ağrısı oluşturma halinde
 • Çenede kırıklar olması sebebiyle de 20’lik dişlerin çekilmesi söz konusu olabilir.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

 • Yirmi yaş diş ağrısı yüzünden dişlerinizi doğru diş fırçası ile fırçalamaktan kaçınmayın. Özellikle yemeklerden sonra dişleri fırçalamak, artıkların dişten uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu da ağrıya sebep sorunun ilerlemesini engeller.
 • 20’lik diş ağrısına iyi gelen diğer önemli bir husus da yüksek yastıkla uyumaktır. Yirmilik diş ağrısı baş ya da kulağa vuruyorsa yüksek yastık kullanmak, ağrının daha hafif geçmesine yardımcı olmaktadır.
 • 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna en iyi cevaplardan biri ağrılı bölgeye buz ile kompres yapmak olabilir. Özellikle yanakta veya çenede şişmeler var ise en etkili çözüm buz kompresi olabilir.
 • Doğal gıdalardan sarımsak, antibakteriyel olması sebebiyle yirmilik diş ağrısına iyi gelen doğal çözümler listesinde yer alır.
 • Karanfil ve karanfil yağı kullanımı, 20’lik diş ağrısı nasıl geçer sorusuna etkili cevaplardan biridir. Bir adet karanfili dişin üstüne çiğnemeden tutmak, bölgenin uyuşmasına yardımcı olur. Bu arada karanfil yağını pamuk yardımıyla ağrıyan dişe uygulamak, yirmilik diş ağrısını hafifletmeye yardımcı bir yöntem olacaktır.
 • Stresli bir durum var ise bu da problemli 20’lik dişin ağrımasına neden olabilir. Stresli ortamdan uzaklaşmak ya da stresi kontrol altında tutmak, dişin ağrımasına son verebilir.
 • Yukarıda saydığımız tüm bu doğal yöntemler sonucunda ağrı devam ediyor hatta şiddetleniyorsa, vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurulmalıdır. Hekim gözetiminde ilaç tedavisi ve ekstra tedaviler de gerekebilir.

Gömülü 20’lik Diş Çekimi Ameliyatı Videolu Anlatım

5/5 - (8 oylama)