diş sızlaması tedavisi

Diş Sızlaması Neden Olur ?

Diş sızlaması, soğuk, sıcak, tatlı gıdaların tüketilmesi, temizleme işlemi (fırçalama) gibi dişe dışarıdan yapılan temaslarda oluşabilen ve hastaları ciddi anlamda rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Genel ağız ve diş sorunları yaşayan hastaların çoğunda görülen bir rahatsızlıktır.

Sızlamanın nedenleri arasında mevcut dolguların eskimesi, diş kırılması, yanlış diş fırçası kullanımı ve dişin çürümeye başlaması başlıca etkenlerdir.

Diş fırçalama tekniği ve diş fırçası seçimi önemlidir. Çünkü dişler, rastgele fırçalanmaz. Belli bir diş fırçalama tekniği vardır. Bu teknik dışında kafanıza göre diş fırçalamak, dişlerde sızlamaya sebep olabilir.

Dişlerin daha iyi temizlendiğini düşünerek sert ve kuvvet uygulayarak diş fırçalamak yanlıştır. Fayda sağlamak yerine ileride size diş sızlaması ve diş eti hassasiyeti gibi zararı olacak durumları ortaya çıkarabilir.

Diş Sızlaması Nasıl Geçer?

Mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır. Hekiminiz öncelikle sızlamaya neden olan sorunun kaynağını tespit ederek ona göre bir tedavi yöntemi hazırlar.

Diş Hekiminiz tarafından uygulanan tedavi sonrasında, kısa bir süre daha hassasiyet ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu oldukça normal karşılaşılan bir durumdur.

Fakat bu durum uzun süre geçmesine rağmen halen devam ediyorsa mutlaka tekrar diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekmektedir.

İyi bir tedavi süreci,  güçlü bir hekim ve hasta iletişimi ile başlar.

5/5 - (34 oylama)