diş sızlaması tedavisi

Diş Sızlaması Neden Olur ?

Diş sızlaması, çok soğuk, çok sıcak ve tatlı gıdaları tüketirken dişlerin hassasiyet göstermesi sonucu meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Bazen de diş fırçalama gibi dışarıdan temas sonucunda oluşabilmektedir. Ağız ve dişlerde sorun yaşayan bazı hastalarda da diş sızlaması sıkça görülmektedir. Sızlamanın nedenleri arasında diş dolgularının eskiyerek görevini görmemesi, diş ya da dişlerin kırılması, yanlış diş fırçası veya diş fırçasının yanlış kullanımı ve dişte çürüklerin oluşmaya başlaması başlıca sebeplerdir.

Diş fırçalama tekniği ve diş fırçası seçimi önemlidir. Çünkü dişler, rastgele fırçalanmaz. Diş fırçalamanın uygulanması gereken bir tekniği vardır. Bu teknik dışında davranmak, dişlerde sızlamaya sebep olabilir. Dişlerin daha iyi temizleneceği düşüncesiyle kuvvet uygulayarak dişleri fırçalamak doğru değildir. Fayda sağlamak yerine ileride size diş sızlaması ve diş eti hassasiyeti gibi zararı olacak durumları ortaya çıkarabilir.

Diş Sızlaması Nasıl Geçer?

Mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır. Hekiminiz öncelikle sızlamaya neden olan sorunun kaynağını tespit ederek ona göre bir tedavi yöntemi hazırlar. Diş Hekiminiz tarafından uygulanan tedavi sonrasında, kısa bir süre daha hassasiyet ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu oldukça normal karşılaşılan bir durumdur. Fakat bu durum uzun süre geçmesine rağmen halen devam ediyorsa mutlaka tekrar diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekmektedir.

İyi bir tedavi süreci,  başarılı bir diş hekimi ve hasta iletişimi ile başlar.

5/5 - (35 oylama)