Diş İpi Nedir?

Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerin fırçalanamamasından kaynaklı biriken gıda parçalarını temizlemeye yardımcı bir araçtır.

diş ipi kullanımı

Dişlerin arasında kalmış gıda parçalarını temizlemek için diş fırçalama işleminden sonra diş ipi kullanmak, ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir husustur.

Yapılan araştırmalara göre plağın (yemek sonrası oluşan tabaka) ağızdan temizlenmesinde diş fırçalamanın etkisi %66 iken, diş ipinin rolü %34 hesaplanmıştır. Bu sebeple uzmanlar günde bir defa diş ipi kullanımını önemli arz eder.

Diş İpi İçeriği Nedir?

Diş ipleri eskiden pamuk iplikten imal edilirdi. Günümüzde ise daha dayanıklı olduğu için naylon, teflon ve polietilen kullanılıyor.

Teflon ve polietilen üretiminden olan diş ipleri dişler arasında daha rahat hareket ettiği için daha çok tercih edilmektedir.

Diş ipi Nasıl Kullanılır?

40cm kadar bir diş ipini elinize alın. İpliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine sarın ve diş ipini kullanmak için dört veya beş santimetrelik ipi boşta bırakın.

Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında kalacak şekilde gerili tutun ve dişleriniz arasında hafifçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin.

Diş ipinin diş eti çizgisini geçtiğinden emin olun. Bu işlemi yaparken diş etlerinize fazla kuvvet uygulamayın. Aksi takdirde dişeti dokusu kesilmesi veya doku ezilmesi gibi durumlarla karşılaşılabilirsiniz.

Dişten dişe geçiş yaparken ipliğin temiz bölümünü kullanmayı unutmayın.

Diş ipini etkili bir şekilde kullanmak için ileri geri hareketini uygulayın.

Kürdanlı Diş İpi Nedir?

Diş ipinin daha hijyenik ve pratik olması için tasarlanmış olan bir diş ipi türüdür. Kürdanlı diş ipi kullanarak diş temizliğinizi zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Tek kullanımlık olan kürdanlı diş iplerini eczanelerden ve kozmetik ürün satan yerlerden satın alabilirsiniz.

5/5 - (3 oylama)